Ján Budaj

Líder Nežnej revolúcie roku 1989,

Predseda hnutia Zmena zdola,

Poslanec NR SR za hnutie OľaNO – NOVA

Od roku 2016 je Ján Budaj poslancom zvoleným v VIII. volebnom období do Národnej rady Slovenskej republiky. Súčasne pôsobí aj ako predseda Bratislavského klubu poslancov Mestského zastupiteľstva v Bratislave. Na kandidátnej listine OĽaNO – NOVA kandidoval za stranu  Zmena zdola na 89. mieste. Voliči ho svojím krúžkovaním poslali do NR SR a prekrúžkovali ho na 13. pozíciu. Dostal 13 383 platných prednostných hlasov.

Je členom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výboru NR SR pre európske záležitosti.

„Od Revolúcie ´89 ubehlo štvrťstoročie… Moji synovia sú už obaja dospelými mužmi. Jeden je ekonóm, druhý grafik a fotograf. Situáciu vnímajú tak, ako väčšina ich rovesníkov. Chceli by byť hrdí na svoju republiku a chceli by tu mať svoj domov. Kým je taká väčšina mladých ľudí, môžeme sa z našich problémov dostať pomerne rýchlo. Ak však raz odídu a založia si domov niekde inde, bude to na Slovensku ťažšie. Už dnes sú mnohí na západe.

Preto si uvedomujem, že každé voľby, ktoré neposunú ozdravenie politiky dopredu, odoženú stovky najschopnejších mladých ľudí preč. Mladým sa nechce márniť svoje roky v štáte, kde niet práva a šance majú iba podaktorí.“

Nerezignujem! hovorí Ján Budaj, ktorý sa ani 26 rokov po revolúcii neprestal dožadovať pravdy…

„Rozčarovaním sme prešli všetci. Pokiaľ ide o motív – rád by som sa dočkal usporiadaných pomerov. Nechcem, aby Slovensko vlastnilo zopár oligarchických skupín, ktoré z neho urobia zadný dvor Európy. Nechcem, aby si so Slovenskom veľmoci zahrali opäť nejaký mariáš… Nechcem, aby sa tu obyčajný človek nedovolal práva.

Aj dnes potrebujeme  nádej, bez nej sa na svete nikdy nič nezmenilo. Ak by sme rezignovali, politika sa bude krútiť v bludnom kruhu a pri moci sa budú striedať neustále tí, ktorí už zlyhali.

Uvedomme si, že príbeh Slovenska sa Novembrom ´89 len začal. Vtedy sme vyhrali boj o slobodu, zrušili sme vládu jednej strany, spoločne sme zvrhli totalitu.

Od tých čias vedieme na Slovensku zápas o podobu krajiny, o spôsob, akým budeme žiť. Či nám budú vládnuť mečiarovci a oligarchovia, alebo budeme žiť v demokratickej spoločnosti. Sme skúšaní a skúšaná je aj naša miera demokracie.

Môžeme nadávať na November alebo tribúnov revolúcie, ale v skutočnosti je na každom z nás, ako bude príbeh o Slovensku pokračovať.“

Poslanecká kancelária:

Nám. Alexandra Dubčeka 1,
812 80 Bratislava 1
Západná terasa
Kancelária č. 252
E-mail: [email protected]
Tel číslo: 02/59726309

Ako som hlasovalzoznam mojich hlasovaní v parlamente 

Moje zákonynávrhy zákonov, ktoré som predložil

Moje pozmeňovacie návrhyzoznam mojich pozmeňovacích návrhov