Dátum: 29. júla 2016 Autor: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Prihováram sa k vám v čase letných prázdnin, kedy si popri práci užívame aj čas dovoleniek a oddychu s najbližšími. Aj keď my, poslanci, si toto politicky turbulentné leto nevychutnávame veľmi pokojné chvíle. Na poslednej pravidelnej schôdzi, ktorá sa začala 14. júna, sme ako skupina poslancov podali viaceré legislatívne návrhy. Bohužiaľ, ani jeden nebol schválený. Cieľom predkladaného návrhu zákona o kultúrnom fonde bolo zaviesť viaczdrojové financovanie fondu; účelom ďalšieho návrhu  bolo odstrániť situácie z aplikačnej praxe týkajúce sa uplatňovania zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Predloženým návrhom zákona o sociálnom poistení sme chceli dosiahnuť odstránenie diskriminačného stavu medzi tzv. starodôchodcami a novodôchodcami. Chceli sme zmeniť aj zákon o rokovacom poriadku s úmyslom zakotvenia práva poslanca NR SR na vykonanie individuálneho poslaneckého prieskumu bez toho, aby poslanec musel obrdžať poverenie NR SR alebo výboru. No a posledným návrhom bol novela zákona o veterinánej starostlivosti.

 

Dňa 7. júna bola, na žiadosť skupiny opozičných poslancov, zvolaná mimoriadna schôdza na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňakovi poverenému riadením Ministerstva vnútra. Na prvej mimoriadnej schôdzi koaliční poslanci svojho ministra podržali. V kauze Bašternák sa však objavovali nové a nové informácie, takže sme opäť požiadali o zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá sa konala 30. júna. Táto bola predsedom Národnej rady Andrejom Dankom prerušená na dobu neurčitú. Medzi týmito mimoriadnymi schôdzami sme sa stretli na dvoch protestoch pred komplexom Bonaparte.

 

Zúčastnila som sa osobne týchto, aj ďalších letných protestov. Videla som tisíce ľudí každého veku, žiadnych radikálov, či extrémistov. Ten viactisícový dav sa vždy úplne pokojne rozišiel. Sú to totiž ľudia, ktorí v tejto krajine pracujú, ktorí si tu na Slovensku založili alebo chcú založiť rodiny, tu chcú žiť. Sú to občania, ktorí ešte veria v demokraciu. A tí sú teraz v uliciach a dožadujú sa odvolania ministra vnútra. Predseda vlády však namiesto odvolania ministra vnútra hovorí o šírení nenávisti; vysmieva sa z občanov a ignoruje ich. Áno, u nás na Slovensku sa rozšírila taká definícia – nepolarizujú spoločnosť tí, ktorí zakrývajú trestné činy, ale nenávisť vraj šíria tí, ktorí na to poukážu. To je absolútny výsmech občanom, to je absolútny výsmech demokracii. Nie je zvrátené, že sú ľudia v uliciach, ale je vskutku zvrátené, že  úzka skupina ľudí bez zábran rozkráda naše Slovensko. To je hanbou pre Slovensko. Povinnosťou premiéra je upokojiť situáciu v krajine, zvlášť v čase predsedníctva v Rade EU. Pán premiér však namiesto svojej povinnosti – chrániť občanov, naďalej chráni zlodejov. Kto teda naozaj polarizuje spoločnosť?

 

Nesmieme dovoliť, aby (zvlášť) mladí ľudia stratili vieru v demokraciu, stratili akúkoľvek nádej, že sa niečo dá zmeniť. Môže sa to stať a dovŕši sa to, ak sa po týchto udalostiach nič nestane, žiadna zmena. A zrejme to si praje náš premiér, vláda aj koaliční poslanci. „Ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky“. Povedal prezident. A mal pravdu. Práve preto v protestoch pokračujeme ďalej.

 

Počas týchto vypätých udalostí sme sa my, poslanci hnutia OĽANO-NOVA, stretli dvakrát na stretnutiach Klubu poslancov, z ktorých vzišla dohoda na organizovanie letnej kampane. Tešíme sa na stretnutia s vami po celom Slovensku. Prajem vám v mene všetkých poslancov klubu OĽANO, aby ste počas dovolenkových dní nabrali veľa síl. A tí, ktorí môžete, príďte na ďalšie protesty. Je to veľmi dôležité pre budúcnosť nášho Slovenska!

 

Anna Verešová