Aktuality

16.11.2015
Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igor Matovič a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic dnes dnes pred...
15.11.2015
Zákon o politických stranách a politických hnutiach  Zrušenie financovania politických strán a politických hnutí...
12.11.2015
Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igor Matovič a blogerka a aktivistka Veronika Remišová z tímu OĽ...
11.11.2015
V Bratislave pripravili významnú odbornú konferenciu „Stratégia rozvoja slovenského zdravotníctva po parlamentných...
10.11.2015
Prieskumom verejnej mienky neverí a považuje ich za nástroj manipulácie. Prekáža mu, že organizátori kresťansk...
09.11.2015
Štát podpísal zmluvu na prevádzku kompy na Dunaji za najmenej 50 miliónov eur. Šťastný výherca verejného obstaráva...
05.11.2015
Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igor Matovič a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic dnes predstavi...
05.11.2015
Podpredsedníčka Národnej rady SR Erika Jurinová (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) podporuje výzvu odbornej or...
04.11.2015
Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO) prijala dnes na pôde parlamentu skupinu kubánskych disidentov. Išlo o...
04.11.2015
Vláda SR plánuje prokurátorom a sudcom zvýšiť dôchodky o približne 170 eur mesačne. A to kvôli vládnej novele záko...
celý zoznam >>

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová prijala kubánskych disidentov


04.11.2015

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO) prijala dnes na pôde parlamentu skupinu kubánskych disidentov. Išlo o štyroch aktivistov z mimovládneho Združenia právnikov, ktorí na Kube poskytujú bezplatné a od štátu nezávislé právne poradenstvo, v oblasti uplatňovania občianskych práv kubánsku vzdelávajú verejnosť a občiansku spoločnosť. „O situáciu vo vašej krajine sa živo zaujímam. Ste už treťou kubánskou delegáciou, ktorú na pôde parlamentu prijímam. Som veľmi vďačná za možnosť mať z prvej ruky informácie, či sa u vás niečo od poslednej návštevy zmenilo smerom k lepšiemu,“ privítala kubánsku delegáciu Erika Jurinová, ktorej dôležitou agendou je práve ochrana a podpora ľudských práv nielen u nás, ale aj vo svete. Ako pripomenula podpredsedníčka parlamentu, na Slovensku si ešte veľmi dobre pamätáme časy neslobody a náboženského útlaku, keď len vyslovenie názoru, ktorý odporoval oficiálnej propagande, bolo trestným činom.
 

cubans


Kubánci opísali situáciu v ich krajine, kde sa síce postupne čiastočne uvoľňujú spoločenské pomery, no stále tam vládne nesloboda. Po nástupe Raúla Castra na čelo Kuby, ktorý nahradil svojho staršieho brata Fidela, disidenti môžu – po rokoch zákazov – aspoň vycestovať z „ostrova slobody“. Traja členovia kubánskej delegácia sú po prvý raz v zahraničí. „V oblasti dodržiavania ľudských práv sa stále toho veľa nemení. Mnohí Kubánci sú prenasledovaní režimom len za svoje postoje, v spoločnosti vládne strach a napätie, ekonomická situácia väčšiny rodín je viac ako katastrofálna,“ uviedla jedna z Kubánok Yanelis Ramirez Cruz.

Kubáncov mimoriadne zaujalo, keď Erika Jurinová začala hovoriť o súčasnej situácii obetí bývalého režimu a ich prenasledovateľov na Slovensku.
„Naše hnutie OĽaNO sa dlhodobo snaží presadiť zákony, ktoré by pomohli odškodniť obete komunizmu. Podľa nás je nehorázne, ak 25 rokov od pádu režimu, bývalí eštebáci poberajú obrovské výsluhové dôchodky a ich obete živoria. Navrhli sme novely zákonov, ktoré to mohli zmeniť, no súčasná vládna strana SMER naše aktivity brzdí,“ vysvetlila podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová. Prekvapení Kubánci dodali, že na „ostrove slobody“ je dnes situácia veľmi podobná, avšak veria, že po zmene režimu sa situácia obráti v prospech aktívnych občanov.

Kubánska delegácia pricestovala na Slovensko na pozvanie občianskeho združenia Človek v ohrození, ktoré podporuje ľudsko-právnych aktivistov v tejto krajine už viac ako 10 rokov.
„Verím, že už čoskoro sa aj Kuba vydá na cestu demokracie. Netreba sa vzdávať. Želám vám, aby ste vytrvali,“ uzavrela Erika Jurinová, ktorá je presvedčená o tom, že k stavu ľudských práv vo svete je potrebné sa vyjadrovať a nedemokratickým režimom treba nastavovať zrkadlo.